Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jihočeský kraj

12. 3. 2018

povrch: Středočeská pahorkatina, Českomoravská vrchovina, Novohradské hory, Šumava. Nejvyšším bodem kraje je vrchol hory Plechý (1378 m), nejnižším hladina Orlické přehrady (350 m).

sousedé: Na západě sousedí s Plzeňským krajem, na severu se Středočeským krajem, na severovýchodě s krajem Vysočina, na východě má kratičký úsek společné hranice s Jihomoravským krajem. Na jihu sousedí s rakouskou spolkovou zemí Horní Rakousy, na jihovýchodě s Dolními Rakousy a na jihozápadě s německou spolkovou zemí Bavorsko.

vodstvo - řeky: Vltava, Blanice, Malše, Nežárka, Lužnice, Otava

vodstvo - rybníky: Rožmberk, Bezdrev, Svět, Horusický rybník, Staňkovský rybník přehrady: Lipno, Orlík

krajské městoČeské Budějovice - výroba piva a výroba tužek (Koh-i-noor), tvar náměstí = čtverec o stranách 100 m x 100 m (1 ha) , univerzita

další městaTábor - založeno husity, Písek - gotický kamenný most postavený koncem 13. století přes řeku Otavu je po zničeném mostě Juditině v Praze druhým nejstarším kamenným mostem v Čechách a jedním z nejstarších dochovaných mostů v Evropě (dlouhý 111 metrů), Strakonice - dudácký festival,Jindřichův Hradec - hrad, 15. poledník, Český Krumlov - soubor středověkých staveb (památka UNESCO), Hluboká nad Vltavou - krásný zámek, Třeboň

hrady a zámkyČervená Lhota (natáčela se zde Zlatovláska), Český KrumlovKratochvíle, Orlík, Zvíkov, Hluboká nad Vltavou, atd.

Další zajímavá místa: obec Holašovice u Čes. Budějovic (selské stavby - památka UNESCO), Boubínský prales (zachovaná část pralesa na území Šumavy)

Největší jezero: Černé

Největší rybník: Rožmberk